Foredrag med Per Larsen, tidligere chefpolitiinspektør, den 28. november
På kanten af livet - bandekonflikt og kriminalitetsforebyggelse

Hør Per Larsen – tidligere chefpolitiinspektør og nu rådgiver i kriminalitetsforebyggelse og bandekonflikt – men ikke mindst formand for Børnerådet.
Per Larsen har bl.a. stået i spidsen for efterforskningen 1988-91 af Blekingegadesagen og af kriminaliteten i forbindelse med rockerkrigen 1996-97. Per Larsen har ofte optrådt som talsmand for politiet i medierne. Vi kender bl.a. Per Larsen fra alle kampe mod f.eks. autonome og bandemedlemmer.
Som formand for Børnerådet er han børnenes stemme, børnenes fundament. Han har fået et nyt perspektiv på livet, som et resultat af en kræftsygdom, som han har kæmpet med og fortalt offentligt om.
Per Larsen er jovial og oprigtig, når han medlevende og med en altid positiv tilgang fortæller om sit liv og levned – og frem for alt: vedkommende og humoristisk.
Tid og sted
Tirsdag, den 28. november kl. 19:00 – 21:00
Gørslev Forsamlingshus, Trekanten 10, Gørslev, 4100 Ringsted
Pris
Pris 100 kr. – inklusive kaffe/te og stort kagebord
Tilmelding
Tilmelding senest tirsdag den 24. november 2017 – til:
- Erik Nielsen tlf. 29466747,
- Kristian Bendix tlf.30499204,
- Susanne Qwist tlf. 51744266 – eller
- LOF Køge: koege.lof.dk
Arrangementet er et samarbejde mellem Gørslev Forsamlingshus, + 50 Gørslev og LOF Køge